Projekt Heuréka

english
version
english version


Projekt HeurékaSeminářeReporty z akcíNáchod 2012

Náchod 2012

Ve dnech 5.-7.10.2012 jsem navštívil mezinárodní konferenci a vzdělávací semináře pro učitele fyziky "Dílny Heuréky". Konferenci organizují lidé z katedry didaktiky fyziky pražské matematicko-fyzikální fakulty UK v čele s paní Irenou Dvořákovou. Budovu již mnoho let poskytuje Jiráskovo gymnázium v Náchodě.

Na rovinu musím přiznat, že i přes kladné reference, jsem byl ještě i velmi příjemně překvapen mnoha věcmi navíc. Sešlo se téměř sto vyučujících fyziky, z ČR byly zastoupeny prakticky všechny regiony a všechny typy škol: základní, gymnázia čtyřletá i víceletá, odborné školy a didaktici z vysokých škol. Na setkání panovala výjimečně přátelská a zcela neformální atmosféra. Přitom však kvalita všech mnou navštívených dílen, seminářů a školení byla neobyčejně vysoká. I tam, kde jsem problematice již docela rozuměl z dřívějška, jsem vždy odcházel s myšlenkou ve stylu no to je fakt zajímavé, škoda, že to nenapadlo zrovna mě. Za prezentacemi vedoucích dílen totiž stála opravdu hluboká zkušenost s danou problematikou. Naopak vedoucí dílen, kde jsem oblasti rozuměl jen minimálně, dokázali zcela přizpůsobit úroveň vedení, takže jsem odcházel často až zadumaně s hlavou plnou nápadů.

Tím, že většina účastníků přespává přímo ve škole ve spacácích, jsou dílny pro učitele zcela zdarma. Na této úrovni kvality vedení to považuji za celosvětový unikát. Tedy pravda, nejsem si jist, zda je to zrovna unikát, kterým by se Česká republika chtěla chlubit. Buďme však realisté a na rovinu přiznejme, že jen málo ředitelů najde v současnosti peníze na další vzdělávání svých fyzikářů - pak tedy je dobré vědět, že Heuréka je jedno z nejlepších DVPP v ČR a nic nestojí.

 

Report sepsal Ing. Petr Pecha, vědecký a vývojový pracovník Národního ústavu pro vzdělávání a (jak se sám o sobě píše na svých stránkách) fyzikální pedagogický a psychologický nadšenec

 

Pohled zahraničního účastníka, který si na Dílny Heuréky dojel do Náchoda až zpoza "Velké louže" si můžete přečíst zde , nebo na anglické mutaci stránek Heuréky.

 

                  Již z těchto dvou ohlasů je patrné, že jet do Náchoda s Heurékou se opravdu vyplatí                                                      a že Náchodské semináře jsou vskutku světové.


nahoru | titulní strana | kontakty | mapa webu | vytisknout

©2004-2020 Stanislav Gottwald a Leoš Dvořák. Design a kód Petr Sobotka. Aktualizace této strany 04. 10. 2018