Projekt Heuréka

english
version
english version


Projekt HeurékaSeminářeReporty z akcíNáchod 2015

Náchod 2015

Zpráva o konferenci Dílny Heuréky 2015, 2. – 4. 10. 2015


Již po čtrnácté se začátkem října sešli nejen účastníci seminářů projektu Heuréka, ale i další zájemci o fyzikální experimenty, bádání a večerní diskuze na Jiráskově gymnáziu v Náchodě. Tentokrát nás bylo více než 120 dospěláků a nespočetně dětí (vzhledem k jejich neustálému pohybu je nebylo možné spočítat). Měli jsme velkou radost, že se děti se svými rodiči (někdy i samy) zúčastňovaly dílen, takže nám roste další generace lidí zapálených do fyziky. Hlavní organizátor Zdeněk Polák měl opět nelehkou práci všechny požadavky na prostory k práci i přespávání splnit, jako vždy to však dokázal, díky němu proběhlo všechno zcela bez problémů.

Dílen bylo letos dvacet, z toho jedna vedená Alexem Kazachkovem v angličtině. Spektrum témat bylo opět velmi široké – od skládání papírových modelů těles, které vedla Katka Lipertová, po výrobu parního stroje (Pavel Konečný přivezl do Náchoda téměř celou mechanickou dílnu včetně soustruhu), od žákovských elektrických obvodů Vaška Piskače po výrobu generátorů pomalých kmitů, který pájeli (a ve volných chvílích a po večerech dokončovali) účastníci dílny Leoše Dvořáka, od dílny Rity Chalupníkové, kde si účastníci (včetně malých dětí) tepali měděné náramky a odlévali cínové ozdoby, které si předtím vyškrábali do kusu opuky, po diskuzi s Petrem Schnablem o nitru Země, atd., atd. Kompletní přehled dílen a fotogalerie je uveden na webu.

Vzhledem k tomu, že tentokrát bylo zájemců o vedení dílen víc, než bylo možné do programu zařadit, máme už na příští rok přihlášeno několik zajímavých dílen. Věřím tedy, že se za rok v termínu 30. 9. – 2. 10. 2016 opět všichni ve zdraví setkáme.

Irena Dvořáková


nahoru | titulní strana | kontakty | mapa webu | vytisknout

©2004-2020 Stanislav Gottwald a Leoš Dvořák. Design a kód Petr Sobotka. Aktualizace této strany 04. 10. 2018