Projekt Heuréka

english
version
english version


Projekt HeurékaSeminářeReporty z akcíRegion-Kroměříž-Síly

Region-Kroměříž-Síly

Leoš zkoumal, kolik udrží euroobal na mokré tabuli....

Další z řady moravsko-slovenských regionů se konal od 16. do 18. března 2007, tentokrát u Jirky Krásného v Kroměříži. Právě Moravské Benátky, jak se toto vskutku malebné a inspirativní město někdy zove, tvořily exteriéry našeho heuristického bádání. Toho jsme pochopitelně využili k četným procházkám, a to jak za dne, tak v noci.

Kromě tradičních účastníků našeho regionu přijela i „šéfové“ z Prahy - Irena Koudelková a Leoš Dvořák. I když tématem našeho semináře byly síly, nezkoumali jsme pouze je, ale část soboty jsme věnovali rozboru Jirkova pracovního sešitu. Tento sešit je ve své podstatě prvním návrhem, který byl vytvořen pro potřeby výuky fyziky v 6. třídě na místní škole. Protože Jirku zajímaly naše názory na tento materiál, obdrželi jsme sešit již předem v elektronické podobě. Cílem bylo rozpoutat diskusi a určitým způsobem materiál zkrotit a učesat do jakési předfinální verze. Podle očekávání se rozpoutala opravdu velice bouřlivá, ale užitečná diskuse. Bez takovýchto, někdy i kontroverzních, ale v přátelském prostředí vedených diskusí se totiž tvorba projektu, jakým Heuréka bezesporu je, vlastně ani neobejde. V době, kdy se většina účastníků (včetně Jirky Krásného) krásně hádala nad písemným materiálem, si Leoš krásně hrál se silami. Zkoumal například síly mezi póly tyčových magnetů – kupodivu se zdá, že výsledky měření odpovídají teorii.

I tohoto krasavce jsme viděli v zámecké zahradě

V sobotu odpoledne nám pak Leoš ukázal, k čemu došel, a začali jsme experimentovat všichni. Zabývali jsme se silami elektrostatickými, magnetickými i jinými. Měřili jsme třeba i sílu, kterou drží plastový euroobal na mokré tabuli – zde nás výsledky opravdu překvapily. V neděli dopoledne jsme si prohlédli kroměřížské zahrady a v Květné zahradě jsme zkoušeli, zda funguje akustické zrcadlo v kolonádě. (Pomocí mobilu se nám však komunikovalo výrazně lépe .)

Vy, kdož jste na našem semináři nebyli, zkuste si sami podle naší fotodokumentace vytvořit pomocí silných magnetů, ocelových kuliček, pravítka, brček a gumiček magnetické dělo nebo si pro zajímavost proměřit, kolik gramů (nebo dokonce kilogramů?) udrží euroobal „přilepený“ vodou na tabuli…. Dejte se chutě do díla a tiše záviďte, že jste si to nemohli vyzkoušet v přátelském prostředí našeho regionu.


nahoru | titulní strana | kontakty | mapa webu | vytisknout

©2004-2020 Stanislav Gottwald a Leoš Dvořák. Design a kód Petr Sobotka. Aktualizace této strany 04. 10. 2018