Projekt Heuréka

english
version
english version


Projekt HeurékaSeminářeReporty z akcíRegion-Panska-Akustika

Region-Panska-Akustika

Jarda se zaposlouchal do komorního a

O víkendu na přelomu března a dubna roku dvoutisícího sedmého proběhl další regionální seminář v SPŠ ST Panská, tentokráte na téma akustika. Ačkoli Leoš Dvořák s tímto tématem objel již všechny regiony, každý seminář (a pochopitelně i tento) měl své vlastní neopakovatelné kouzlo. Své akustické „turné“ po regionech započal Leoš v Praze (3.11.2006, viz report zde) a přes Bratislavu (prosinec 2006, report si můžete přečíst zde) se do Prahy zase navrátil. Jeho pracovní listy byly i zde velice inspirativní a provokovaly k vlastnímu bádání, které asi nemá ani konce. Byl to opět akustický koncert na nejvyšší úrovni, při kterém si dosytnosti zaexperimentovali i ti, kteří již navštívili některý z minulých „Leošových“ regionů. I samotný autor semináře se pohroužil do vlastního bádání a věřme, že z tohoto výzkumu vzejde další úroveň – nová verze již tak profesionálně připravených námětů na toto téma; od nejjednodušších, víceméně klasických pokusů až po experimenty s použitím počítače a volně dostupného software (AudaCity a Soundcard Osciloscope), který umožňuje jak nový pohled na klasické pokusy, tak moderní zpracování zvuku a netradiční možnosti pohledu na něj.

Nahráváme Leoše

Sobotní dopoledne bylo navíc zpestřeno návštěvou hlavní budovy SPŠT ST v Panské ulici, kde nás očekával Ing. L. Šnajdar, který na zdejší škole učí zvukovou techniku. Na začátek měl pro nás připravenu zajímavou prezentaci o zpracování zvuku z pohledu profesionála. Původně hodinová přednáška se protáhla díky zvídavým dotazům posluchačů, které přednášejícího neustále odváděly od původní připravené linie. Takové nabourávání je však pro Heuréčany obvyklé a domnívám se, že přednášejícímu vůbec nevadilo. Ba právě naopak. Naše dotazy ho přiváděly do intelektuálního varu, který byl přínosný pro obě strany. I tak bylo třeba rázně diskusi utnout a jít se věnovat praktickým ukázkám ve zvukovém studiu, kde nás již netrpělivě čekal student této školy a již ostřílený zvukař Marek Landštof.

jeden z mixážních pultů

Při cestě do našeho hlavního stanu v budově školy v Malé Štupartské jsme se krátce zastavili v pasáži Černá Růže a nechali si zajít chuť na profesionální akustickou techniku (ale ne na, třeba i neprofesionálně připravený, oběd) a trochu déle jsme pobyli v nedaleké pizzerii. A pak hurá do rozdělané práce! Přišla se na nás podívat i Irena Koudelková, aby vyřídila pár úřednických povinností, doporučila nám návštěvu netradiční výstavy v Muzeu hudby a nasála trochu akustické atmosféry.

Leoš při jednom ze svých výzkumů

Tímto regionem skončilo slavné akustické turné Leoše Dvořáka po „vlastech českých a slovenských“. Doufejme však, že to bude pro historiky turné označované jako první, protože nápadů má Leoš bezpočet , a bylo patrné, že region od regionu se jeho akustická pokladnice plní více a více. Z jeho heuristického nadšení bylo také zřejmé, že regiony byly potěšením i pro něj a že vlastně byly i jakýmisi laboratořemi, kde se testují a rodí stále nové a nové myšlenky. A tyto myšlenky rozhodně nezapadnou… Těšme se společně na ně! Nemusí být nutně jen v oblasti akustiky.

Další informace (z pera, resp. PC, vedoucího regionu Jardy) se můžete dočíst zde


nahoru | titulní strana | kontakty | mapa webu | vytisknout

©2004-2020 Stanislav Gottwald a Leoš Dvořák. Design a kód Petr Sobotka. Aktualizace této strany 04. 10. 2018