Projekt Heuréka

english
version
english version


Projekt HeurékaSeminářeReporty z akcíRegion-Panská-Síly

Region-Panská-Síly

Jarda v akci

Během posledního listopadového víkendu (konkrétně 24.-25.11.) roku 2006 proběhl v jedné z budov SPŠST Panská regionální seminář na vznešené téma - Síly. Byl to první seminář pod vedením Jardy Reichla. Ukázalo se, že je opravdu skvělým hostitelem. Seminář se konal sice v poměrně komorním složení, ale v o to přátelštější atmosféře. Vše začalo v pátek večer vydatnou večeří (ve stylu Zdeňka Poláka - zasvěcení si jistě dovedou představit, co to znamená) a pokračovalo Jardovými „hrátkami“ (fyzikální domino).

Šťastný Zdeněk s žárovkovým teploměrem

Protože prakticky vždy při návštěvě nových prostor, které mohou skrývat rozličné fyzikální zajímavosti, jsou „Heuréčáci“ přímo posedlí průzkumem, začali jsme zkoumat fyzikální kabinet a přilehlou učebnu. Tato činnost byla pro nás mohutnou inspirací i pro den příští, zejména když se Dan se Standou za vydatné pomoci Zuzky a Jardy snažili zprovoznit sacharimetr. Taje kabinetní byly také spouštěčem gejzíru nápadů Zdeňka Poláka, který nás naučil sestrojit jednoduchý plynový teploměr z žárovky; předestřel svůj známý, ale neustále překvapující, problém s bublinkou v hadici…, seznámil nás s novými poklady svojí fyzikální videotéky….

Dan zkoumá tření

Druhý den dorazil Dan Přibík se svým přáním: výzkum tření a valivého odporu. Zjistili jsme, že především závislost síly valivého odporu na poloměru válečků není tak jednoduchá, jak se píše v učebnicích a učí na školách. Prostě realita se svými zákony a zákonitostmi je opravdu rozmanitá a stále vzrušující. Dalším námětem pro výzkum byla pšeničná zrna a lis Jirky Vintera, který se zabýval efektivní přípravou krmiva pro svoji ovečku… Pohráli jsme si také se soupravou pro demonstraci pohybu molekul. Při „jídelních“ pauzách jsme popovídali o osobních věcech, změnách v našich životech, a rozebrali i některé poměrně složité psychologické a filozofické záležitosti.

 

Příspěvek z pohledu vedoucího semináře si můžete přečíst také zde.


nahoru | titulní strana | kontakty | mapa webu | vytisknout

©2004-2020 Stanislav Gottwald a Leoš Dvořák. Design a kód Petr Sobotka. Aktualizace této strany 04. 10. 2018