Zpět na hlavní stránku Heuréky  
Předchozí stránka (začátek semináře)

Další stránka (neděle)


9. seminář Heuréky pro učitele ze škol /2/
 
 (sobota 5. 6. 2004)


V sobotu jsem já sám bohužel musel být jinde, takže vše znám jen z vyprávění. Ale jinak se všech skoro třicet účastníků shromáždilo v Tróji, kde od devíti ráno Jiří odstartoval přímo poznávací maratón.

Tohle bylo ještě časné dopoledne,
takže účastníci mohli ještě svěže vnímat třeba...

... Jiřího výklad o rozptylu částic.


To pravé rozptýlení ale přišlo až později.

Vypadá to, že se chystá nějaké pohoštění...

Ale co to?

Na Heuréce - a pivo?

Ale nikdo ho nepije, všichni cosi proměřují...

... a s jakým zaujetím:


To by zkrátka nesměl být Jiří, aby nepřišel zas s něčím novým. A protože tentokrát bohužel nevyšla návštěva jaderných praktik, kde by šlo proměřit, jak třeba tok částic exponenciálně ubývá s tloušťkou stínění nebo jak podobně klesá aktivita zářiče s časem, vymyslel úplně jinou modelovou situaci. Změřit, jak v závislosti na čase klesá pivní pěna.

Tady už vkládá naměřená data do Excelu.

No vida - s drobnými odchylkami, ale přece je ten průběh opravdu zhruba exponenciální:

Zájemci se mohou podívat na experimentální data a jejich částečné zpracování do souboru pivo.xls.
(Zrovna závislost zobrazená na snímku je tam ale již proložena poněkud modifikovanou teoretickou závislostí.)
Pro účastníky semináře: Pokud svá data dále zpracujete, pošlete nám výsledky!

Kdo by se chtěl analogii mezi poklesem pěny piva a třeba radioaktivním rozpadem věnovat dál, může si pro další informace dojít na internet. (Když jsem Jiřího velebil za zajímavý nápad, skromně mě upozornil, že ten nápad není jeho a dá se najít na spoustě webových stránek.) Podívejte se třeba na adresu http://www.mos.org/cst/article/4929/1.html, kde je i odkaz na originální článek v časopise European Journal of Physics z roku 2002 (Eur. J. Phys. 23 (2002) 21–26). A zadáte-li do webového hledače (např. Google) termíny "beer" "decay" a "foam" (nebo "froth"), dostanete odkazů ještě celou řadu. Takže, jak vidíte, nehrajeme si s tímto experimentem jen na "malém českém písečku".


Jen pro pořádek je třeba konstatovat, že tohle pokusničení zdaleka nezabralo převládající část času a sloužilo jako můstek pro další výklad a úvahy.
Ten poznávací maratón trval déle než do šesti večer - až do téměř úplného vyčerpání všech zúčastněných. Zkrátka zážitek, na jaké se nezapomíná.

Jak vidno, došlo i na Feynmanovy diagramy.


Večer už jsme jen diskutovali o tom, jak bude uspořádán příští rok Heuréky. (Dohodlo se například, že moravský regionální seminář bude v Olomouci.) Na o mnoho více už nebyla síla...

 

Další stránka
(neděle)

© L. Dvořák, 7. 6. 2004