Logo soustředění

 

Hraštické miniprojekty Honzy a Dany Mandíkových

 

1. Zkoumali jsme vzlínání vody různými rostlinami. Vodu jsme obarvili potravinářským barvivem. Experimentální uspořádání i výsledek je patrný ze záznamu 1. Voda vzlínala nejlépe kořenovou zeleninou (mrkev a petržel). Ověření Leošovy rady, že mokré boty je tedy dobré vycpat mrkví, jsme zatím nerealizovali.

 

 

2. Zkoumali jsme také vzlínání vody různými druhy papíru. Vodu jsme opět obarvili potravinářským barvivem. Experimentální uspořádání i výsledek je patrný ze záznamu 2. Celkem nepřekvapivě vzlínala voda nejlépe papírovou utěrkou. Poměrně nás překvapilo, že obdobně dobře vzlínala i obyčejným kancelářským papírem.

 

 

3. Dále jsme si vyrobili malé vzduchové dělo. Udělané je z roury od igelitových sáčků. Na jednom konci je přilepená napnutá blána z nafukovacího balónku, na druhém papírový kroužek.

 

 

Největší radost udělalo dělo malému Tomáškovi Böhmovi, který s ním nejen střídavě hasil a rozfoukával oheň, ale i střílel šišky a jiné přírodniny. Odvezl si ho i domů. Na fotografiích je jeho replika.

 

4. Vyrobili jsme si „přefukovač balónků“, kterým lze ilustrovat závislost tlaku vzduchu v balónku na jeho průměru.

Vyrobený je ze dvou brček různého průměru, která jdou do sebe těsně nasunout. Pokud taková nemáte, můžete použít jedno rozpůlené brčko, jeden jeho konec trochu nahřát a nasunout do nahřátého změklého konce druhou část brčka a tím ho roztáhnout. Balónky je třeba na brčka pevně uvázat.

Provedení experimentu je patrné ze záznamu 4. K úspěšnému provedení experimentu je třeba mít balónky se stejnou kvalitou gumy a je dobré je předem profouknout.

 

 

 

Poslední aktualizace: 6. 2. 2017