Famulus i ve Windows XP (či jiném OS)
Používáte ještě pořád Famula? Nebo byste rádi, ale už pod vašimi Windows XP nechodí (či chodí příliš rychle)? Zde je návod, jak na provoz Famula i na nejnovějším počítači.
Co budeme potřebovat:
-
Famulus - v roce 2005 zcela a definitivně uvolněn, zdarma a legálně si ho můžete stáhnout například ze stránek velkého sborníku Veletrhu Nápadů.
-
Emulátor DOSu DOSBox - DOSBox je program, který ve vašich Windows (Linuxu, FreeBSD, Solarisu, … ) emuluje skutečný DOS. Vyvíjí ho skupina nadšenců, především proto, aby si mohli na svých nových PC zahrát stařičké hry z dob počátků počítačů „IBM compatible.“ Nám ale báječně poslouží pro stejně starý Famulus. Stáhneme oficiální verzi pro Windows.
Instalace:
-
Instalace Famula - Famulus se vlastně neinstaluje, stačí jej pouze rozbalit. Tak jak jsme jej stáhli, Famulus předpokládá, že bude umístěn ve složce c:\FAM, na to ale nebudeme dbát (ošetříme v DOSBoxu) a umístíme jej do libovolného adresáře alespoň druhé úrovně, v mém případě do adresáře d:\Famulus\FAM (Adresář musíme ručně vytvořit).
-
Instalace DOSBoxu - Poklepeme na instalátor DOSBoxu. Instalace proběhne standardně do adresáře C:\Program Files\DOSBox-0.74.
Zástupce Famula
-
Zástupce pro Famula v DOSBoxu - Když spustíte DOSBox (z nabídky start, nebo přímo jeho spustitelným souborem c:\Program Files\DOSBox-0.74\dosbox.exe) objeví se vám okénko s DOSem. V něm jste na disku z:\ a na žádný jiný se vám nepodaří přepnout. To proto, že DOSBoxu je třeba nejprve disky tzv. „přimontovat“ příkazem mount. V našem případě by celý příkaz vypadal
mount c d:\famulus
Z adresáře d:\famulus se tak pro DOSBox stane disk c:\. Poté už je možno se na něj přepnout a Famula spustit.
c:
cd FAM
FAMULUS.EXETato cesta je funkční, bohužel pro opakované spouštění poněkud nepraktická a zdlouhavá. Proto si vyrobíme zástupce, který vše udělá za nás. Nejprve si vytáhneme (zkopírujeme) na plochu zástupce DOSBoxu z nabídky Start. Poté si vyvoláme jeho vlastnosti (pravým myšítkem) a v položce Cíl přepíšeme text na
"C:\Program Files\DOSBox-0.74\dosbox.exe" -c "mount c d:\famulus" -c "c:" -c "cd FAM" -c "FAMULUS.EXE" -c "exit"
(jedná se o jeden řádek, zalomení v prohlížeči ignorujte). Zástupce si pojmenujeme například Famulus, přiřadíme mu vhodnou ikonu a máme připraveného Famula na jedno poklepání.
-
Ladění výkonu - Famulus už nám běží, pokud ale spustíme nějaký modul, zjistíme, že běhá velmi pomalu. (Dobře nám na ukázku poslouží například modul MICEK.FM. Nyní tedy musíme vyladit výkon DOSBoxu.
Pokud je spuštěn, zavřeme DOSBox a spustíme z nabídky START položku Programy\DOSBox-0.74\Options\DOSBox 0.74 Options. Konfigurační soubor se nám otevře v textovém editoru a najdeme v něm sekci [CPU] (kolem řádku 60), ve které nastavíme na core=normal a showcycles=false a soubor uložíme. Sekce [CPU] by tedy měla vypadat nějak takto:
core=normal
cycles=8500
cycleup=500
cycledown=20
timesynched=false
showcycles=falseKe zvyšování a snižování rychlosti emulovaného CPU slouží klávesové zkratky CTRL-F12 (nahoru o 500) a CTRL-F11 (asi o pětinu dolů). Spusťte tedy Famula a nechte v něm počítat nějký model, například zmiňovaný MICEK.FM. Stiskněte CTRL-ALT-DEL a z menu vyberte správce úloh. Graf před vámi ukazuje zátěž CPU. Nyní se přepněte zpět do DOSBoxu a mačkejte CTRL-F12 tak dlouho, až zátěž stoupne někam na 90% - 95% (nesmí být ale 100%). Spolu se zátěží procesoru roste i číslo nahoře na horní liště okna DOSBoxu (CPU).Zapamatujte si (zhruba), kolik toto číslo činilo a v souboru dosbox.conf jej napíšeme do proměnné cycles a soubor uložíme.
Výkon, který nám teď DOSBox poskytuje se může zdát malý. Je to cena za věrnou emulaci DOSu pod jiným systémem. Nemusíme ale zoufat - Famulus byl systém, který běhal na všech počítačích snad od modelu IBM PC XT. Protože v sobě neměl zabudovanou žádnou vlastní časovací proceduru, bylo zvykem, že na začátku každého modulu se buď definovala nějaká čekací konstanta, nebo se používala ta v knihovně PRIKLADY\PAUZA.FML. Otevřeme tedy tuto knihovnu, ať už ve Famulu, nebo v libovolném jiném editoru a nastavíme
REAL Konst=1
a náš pokusný MICEK.FM se při příštím spuštění Famula začne hýbat.
Tím je veškerá konfigurace hotova a teď stačí jen, v případě, že se modul chová příliš rychle či pomalu, používat CTRL-F11 a CTRL-F12 podle potřeby.
-
Velikost okna a ukončení - okno DOSBoxu neumožňuje standarní změnu velikosti. Pokud se chcete, například kvůli promítání na plátno, přepnout do režimu celé obrazovky a zpět, použijte klávesovou zkratku ALT-ENTER. Při ukončování stačí standardně zavřít Famula a o zbytek se postará příkaz exit, který jsme vložili do spouštěcího zástupce.
Poznámky:
-
Stahování souborů - Všechny odkazy na stažení souborů z této stránky nevedou přímo na konkrétní soubor, ale na stránky jeho autora. Je tomu tak především proto, že v případě vydání nové verze CVS Buildu by se odkaz mohl stát nefunkčním, ale také proto, že tak velí slušnost, na autorových stránkách se mohou objevit důležité informace o změnách v použití programů a podobně.
-
Další disky v DOSBoxu - pokud máte svoje moduly umístěny v nějakém jiném adresáři, je možné si tento adresář přimapovat příkazem mount, a to ať už v zástupci (-c "mount d x:\muj_adresar"), nebo pokaždé znovu přímo v DOSBoxu.
-
Spouštění s DOSBoxem i bez něj - Pokud vám Famulus běhá i bez DOSBoxu a ten používáte jen pro zbrždění příliš rychlých výpočtů, pak narazíte na problém s umístěním knihoven. V konfiguraci Famula se totiž nastavují absolutní a ne relativní cesty ke knihovnám a v základní instalaci se předpokládá, že je Famulus umístěn v adresáři C:\FAM. Řešení je několik - buď dvojí instalace (jedna pro Windows, jedna pro DOSBox), umístění Famula do adresáře C:\FAM a nahrazení přimontovávacího příkazu v zástupci textem -c "mount c c:\" (zde je riziko, že v DOSBoxu můžete sahat na všechny soubory na vašem disku C: včetně systémových) a nebo nejčistší, kdy umístíte Famula kamkoli se vám líbí, například do adresáře D:\famulus\FAM, v DOSBoxu ale tento adresář přimontujete jako disk vyššího písmenka, například G: a podobně z Windows budete Famula spouštět nikoliv přímým poklepáním na FAMULUS.EXE, ale vytvoříte si spouštěcí dávku FAMULUS.BAT s obsahem
subst g: "D:\Famulus"
g:
cd FAM
FAMULUS.EXESamozřejmě bude nutné přepsat ve Famulovi původní cesty ke knihovnám apod. na cesty začínající G:
-
Co ve Famulu v DOSBoxu nefunguje
- Myš - ale naštěstí se bez ní dá ve Famulu pracovat bez problémů. V dobách kdy byl Famulus vyvíjen byla totiž myš novinkou a luxusem, který se u počítačů PC začat teprve objevovat. Díky tomu je podpora myši napsána velmi nestandardně a podle vyjádření jednoho z tvůrců Famula by bylo velkým překvapením, kdyby v nějakém emulátoru myš fungovala.
- Tisk - DOSBox je dílem nadšenců, je zdarma k použití pro kohokoliv a proto by se komunita jeho tvůrců nerada setkala s tím, jak DOSBox využívají k vydělávání peněz jiní lidé, například provozem DOSového software pro účetnictví. I proto ještě nebyla a patrně nikdy nebude připrogramována podpora DOSového tisku.
- "Další operace" - položka Soubor > Další operace není v DOSBoxu funkční. Není ale funkční ani bez DOSBoxu a tak není dnes ani příliš jasné, co se pod ní skrývalo. Důležité je vědět, že jejím zvolením si Famula shodíte.