Katedra didaktiky fyziky : RNDr. Jan Koupil, Ph.D.

Matematicko-fyzikální fakulta UK v Praze

Vyhledat na osobních stránkách:

Odvalování z koule

Necháme-li těleso (kuličku, válec, trubičku apod.) skoulet se z kulatého (válcového) povrchu, v určitém bodě se oddělí a pokračuje šikmým vrhem. Obvyklá úloha zní „kde leží tento bod?“ Zkusíme teorii experimentálně ověřit.

Jak na to:

Jako plochu, ze které se budou tělesa odvalovat, je možné použít například plastikový odpadkový koš nebo velkou trubku. Pokud se pokusíte experiment natočit, zjistíte, že frekvence 25 FPS (snímků za vteřinu) není dostatečná, celý děj se odehraje na jednom až dvou snímcích. Můžeme toho ale naopak využít - pokud budeme natáčet s dlouhými časy závěrky, určitě se nám podaří po několika málo záběrech najít snímek (ano jeden snímek v rámci klipu), který obsahuje jak pohyb po válci, tak šikmý vrh. Kamera tak pro nás znamená fotoaparát, který nám sejme mnoho snímků za sebou, abychom nepropásli zlomový okamžik, a nahrazuje tak vlastně stroboskopickou fotografii. Další, o něco komplikovanější možností je vyexportovat několik snímků za sebou a prolnout je.

Úhel, kde se tělísko oddělí, můžeme změřit buď za pomoci nějakého grafického editoru, nebo si úhloměr namalujeme přímo na válec.

odvalování válce

Odvalování válce - 11 MB

odvalování trubičky

Odvalování trubičky - 7 MB

odvalování kuličky

Odvalování kuličky - 9 MB

Videa ke stažení jsou surová, nijak neupravovaná, přesně tak, jak byla získána z videokamery. Jsou sice velká na objem, ale současně je minimální ztráta kvality (která je zde na prvním místě). Především u trubičky by komprese mohla být fatální.

Jaké výsledky můžeme očekávat:

  teorie naměřeno
kulička 54.0° (57.9 ± 1.1)°
válec 55.2° (58.2 ± 1.4)°
trubička 60.0° (62.7 ± 1.7)°

Tabulka 1: Příklad naměřených hodnot

Na co je třeba dát pozor:

Tyto stránky vznikly za přispění Fondu rozvoje vysokých škol (projekt G6 835/2005)

http://kdf.mff.cuni.cz/~koupil
Aktualizováno: 8. 12. 2006