Katedra didaktiky fyziky: RNDr. Martina Kekule, Ph.D.

Matematicko-fyzikální fakulta UK v Praze

Vyhledat na osobních stránkách:

Jak na 3D fotky a obrázky?

Workshop tvorby 3D fotek a obrázků metodou anaglyfu


foto ©martina kekule modelka#ludmilahamrle

co

Praktický nejen fotografický workshop zaměřený na 3D fotky a obrázky metodou anaglyfu tj. při prohlížení pomocí červeno-tyrkysových brýlí. Naučíte se nejen vytvořit 3D fotky a obrázky vektorovou grafikou, ale také se dozvíte více o prostorovém vidění a souvisejících optických klamech! Dále se podíváme na možnosti barevných filtrů a jak je to s tiskem anaglyfů. A na závěr si můžete udělat originální 3D PFko!

co naopak ne

Zobrazení anaglyfu pomocí stereoskopického promítání se budeme věnovat jen základně. workshop není primárně o deskriptivní geometrii.

pro koho

Pro středoškoláky a 2. stupeň základky.

kdy - termíny

V současné době nejsou vypsané termíny. V případě zájmu o workshop nám dejte vědět na: martina.kekule@seznam.cz.

kde

Na Matfyzu v Tróji, adresa: V Holešovičkách 2, 18000 Praha, 7. patro.

v kolik

10 - 19:00 h

za kolik

Workshopy jsou pro studenty zdarma.

přihláška a deadline vyplnění přihlášky

Workhop je určen maximálně pro 12 studentů. Po naplnění workshopu můžete být umístěni na seznam náhradníků.

co dalšího

Po přihlášení obdržíte email s potvrzením o zařazení či nezařazení do workshopu a s dalšími organizačními informacemi.

kontakt

martina.kekule@seznam.cz

Martina Kekule +420 776 704984
Helena Šulcová +420 22191 2407


Program workshopu


Úvod

Jak vytvořit anaglyfovou fotku - naučíte se různé možnosti, jak udělat anaglyfovou fotku, dozvíte se, kterých námětů se vyvarovat, a dáme vám zpětnou vazbu k vašim vlastním fotkám.

Prostorové vidění a optické klamy - ponoříme se do teorie a experimentů týkajících se prostorového vidění a ukážeme si nejzajímavější související optické klamy.

Jiný než červeno-tyrkysový anaglyf – ukážeme, jaké další barvy lze pro anaglyf využít, a vytvoříte si vlastní jiné než červeno-tyrkysové brýle.

Co je to anaglyf a jak na vektorové anaglyfové obrázky? – podíváme i do geometrie, co je anaglyf za zobrazení, ale hlavně se naučíte vytvořit základní 3D anaglyfové obrázky případně video!


Lektorka Martina Kekule
pracuje na Matfyzu, kde se věnuje fyzikálnímu vzdělávání: přípravě budoucích učitelů fyziky a také výzkumu s oční kamerou tzv. eye-trackingu. Zajímá ji téma vidění a vizuálna, věnuje se fotografování a v poslední době i natáčení videa. Také občas vystavuje, naposledy fotografie z New Yorku v Americkém centru v Praze. Ráda spojuje vědu a umění.


Lektorka Marie Smolej
grafička a ilustrátorka, která umí anaglyfy i vytisknout, což jak se dozvíte na workshopu, není jednoduchá věc. Hravě zvládá práci v Adobe softwaru, zejména Ilustrátor, Photoshop a Indesign. Kromě počítačové grafiky se také věnuje věnuje knihvazačství a angažuje se v ekologických projektech (komunitní kompostování apod.).

http://kdf.mff.cuni.cz/~kekule
Aktualizováno: 10. 10. 2018