Logo soustředění

Jarní soustředění pro posluchače učitelství fyziky MFF UK a „spřízněné duše”

Malá Hraštice, 4. – 8. 5. 2018

Seznam přihlášených na dvaadvacátou Hraštici. To byla webová stránka, kterou jsme pár dní před prodlouženým víkendem kontrolovali ze všech nejčastěji. A taky předpověď počasí. Protože začínalo být víc než jasné, že pokud nás počasí nepodrží a z oblohy bude vypadávat voda libovolných skupenství, rekordních téměř 50 účastníků Hraštice se uvnitř konečně velké krbárny pravděpodobně záhy ušlape.

Ale severoevropský bůh deště Yr.no nám nakonec zůstal nakloněn – hraštická louka se pět dní bez ustání koupala ve slunci a umožnila nám tak trochu toho spokojeného bádání, pokusničení a všelikého herního dovádění.

 

Nevím přesně, čemu se smějí, ale taky vám přijde, že Dana si nasazuje rohy? Hlad je zlý a zákeřný… Siesta Jedno oko nezůstalo suché!

 

Téma letošní Hraštice znělo Příběh, což inspirovalo k cestě po stopách objevů a vynálezů – předem připravené náměty na experimentování lze najít zde. Jak to ale každoročně bývá, lidská (a obzvlášť matfyzácká) tvořivost se rozběhla mnoha více či méně netušenými směry, a tak nakonec vznikly konstrukce a měření vskutku rozličné, jak naznačují dokumentace sepsané autory některých projektů:

 

Lýda a její čáry a kouzla Skutečný obraz… Neskutečný! V krbárně bylo obvykle živo… …a vždycky veselo! Přihořívá… Kreativní zákoutí na louce

 

Příběh byl ovšem inspirativní nejen pro naše vědecké počínání, ale také pro mimoodborné radovánky, počínaje drobnými hříčkami na prosluněné louce, pokračuje odpoledními hrami a konče ztichlým nočním lesem. A kdo nebral noc příliš vážně a ráno si hodně přivstal…

 

Prostě geniální hříčka! Co to tam asi píšou... Historie se válí v prachu u cesty No, a co teď?

 

Kapitolu samu pro sebe samozřejmě tvořila kuchyně, o níž se dá psát jen v superlativech, a tak o ní psát nebudeme raději vůbec a ukážeme pár jejích (v hraštických podmínkách) výtvorů:

 

 

No, a to by mohlo být skoro všechno…

                 Jenže…

                                  Jak se to vezme…

Vždyť Hraštice, jak všichni víme, není ani tak místo, jako stav duše a přístup k lidem a světu.

A ten s odjezdem z prosluněné louky nemizí. A kromě toho – na chodbě katedry se druhého dne objevilo toto:

 

 

Tak na té cestě za rok zase na viděnou !

© Zdeňka a Petr, 21. 6. 2018

 

logo Hraštice 2018

Poslední aktualizace: 3. 9. 2021