Soustředění
Nekoř 2003
Skryje 1997
Kladina 1996
Světlá 1995
Krkonoše 1994
... a další, starší již zahalené v mlhách
Partner tábora
Toto soustředění pořádá Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy.
Pojďte se na několika řádcích projít naším letošním soustředěním, které se konalo v termínu 13. – 27. července 2013 v Nekoři v Orlických horách.
Letošní odborný program byl zastřešen tématem Objevy a vynálezy, které změnily svět aneb od kola k tabletu. V souladu s tímto tématem jsme se snažili vybírat také témata projektů i přednášek zvaných lektorů. Objevů a vynálezů, které změnily svět (nebo to bylo alespoň ambicí jejich tvůrců), jsme přitom během 14denního soustředění viděli poměrně dost!
Účastníkům soustředění jsme nabídli více než 40 projektů, které z tématu odborného programu buď přímo nebo nepřímo vycházely. Snažili jsme se nabízet takové projekty, které se vázaly i k podtitulu „…od kola k tabletu“ – pro někoho je příjemnější pracovat na jednoduchém úkolu, se kterým si vyhraje do všech detailů, pro jiného je přínosnější ambicióznější zadání, na kterém ukáže všechny své schopnosti a dovednosti.
Nakonec si účastníci vybrali následujících 20 projektů, které během 10 dnů zpracovávali:
Autoři: Anna Červenková, Bára Jurášová; Konzultant: Jaroslav Reichl
Cílem projektu bylo seznámit se s některými optickými klamy, vytvoření vlastních „optických hraček“ – flip booky, phenakistoskop apod.
Autoři: Nela Brynychová, Veronika Valešová; Konzultant: Petr Kácovský
Cílem projektu bylo sledovat věci a děje kolem nás pohledem infračervené kamery.
Autoři: Kryštof Hes, Jiří Ledvinka, Vlastimil Zlámal; Konzultant: Zdeněk Polák
V rámci projektu byly sestrojeny jednoduché scintilační detektory, iontová komora, jiskrová komora a zčásti také návrh mlžné komory.
Autoři: Karel Chládek, Václav Luňák; Konzultant: Martin Hájek
Cílem projektu bylo sestrojit funkční obloukovou lampu s grafitovými elektrodami, projekt byl prostupně rozšířen o konstrukci mechanismu, který udržuje konce opalujících se elektrod v neměnné vzdálenosti.
Autoři: František Falta, Marián Poppr, Martina Valešová; Konzultant: Petr Kácovský
Cílem projektu bylo vyhledat na serveru YouTube videa experimentů využívajících běžné kuchyňské suroviny a ověřit jejich funkčnost.
Autoři: Michael Němý, Jan Šetina, Adam Tywoniak; Konzultant: Martin Hájek
Řešitelé projektu z ventilátorů stolních počítačů úspěšně zkonstruovali parní turbínu poskytující třífázové střídavé napětí.
Autoři: Pavel Čech, Anna Faltysová; Konzultant: Jaroslav Reichl
Cílem projektu bylo zachytit zajímavé děje kolem nás technikou zpomaleného snímání (slow motion).
Autoři: Ota Kunt, Lukáš Licek; Konzultant: František Louda
Řešitelé projektu sestrojili funkční model provazové pumpy schopný vyzvedávat vodu z níže položeného rezervoáru do výšky přibližně 1 metr.
Tak jako každý rok, i letos prezentovali řešitelé práci na svých projektech ostatním účastníkům soustředění na závěrečné konferenci. A prezentované projekty byly i letos velmi kvalitní.
Po úspěšném kurzu informatiky, který jsme vyzkoušeli v minulém roce, jsme se letos rozhodli informatickou nabídku rozšířit. Také u informatiky (podobně jako dosud u matematiky a fyziky) jsme zařadili tři úrovně obtížnosti – po snídani jsme tedy začínali třemi paralelními kurzy fyziky, ve stejném formátu pak následovala matematika a před dopolední svačinou také informatika. Jak ukázala závěrečná anketa, většině účastníků tento režim vyhovoval.
Z fyziky byly otevřeny kurzy:
Z matematiky se konaly tyto kurzy:
Informatika nabízela tato témata:
Účastníkům přijeli přednášet o zajímavých objevech a vynálezech i lektoři:
Všem lektorům děkujeme za ochotu podělit se s námi o zajímavosti ze svých oborů!
Ve vzdáleném, starobylém seskupení rozměrů, v astrální rovině se mezihvězdnými proudy pomalu prodírá Velká A’Tuin. Na krunýři této vesmírné želvy stojí čtyři obrovští sloni Berilia, Tubul, P’Phon Velký a Jerakeen, na jejichž mohutných, hvězdami ožehnutých hřbetech spočívá obrovský kotouč Zeměplochy. A právě na tomto světě se odehrál náš příběh.
V Ankh-Morporku, v jednom z nejdůležitějších měst na celé Zeměploše, na Neviditelné Univerzitě právě odpromovalo 40 nových mágů. Ještě ani nestačili svůj nový titul pořádně oslavit a už zjistili, že svět kolem nich umí být pěkně nebezpečný a nepřívětivý a že být mágem neznamená jen mít 6× denně teplé jídlo a střechu nad hlavou.
Za branami Univerzity (a je jedno, ze které strany se na tu bránu díváte) se skrývá mnoho nebezpečných dobrodružství a nelehkých úkolů, kterým takový mladý mág musí chtě nechtě čelit. Po pravdě řečeno, většina těch dobrodružství se ani neskrývá, ale šklebí se a vysmívá se vám přímo do očí.
Každý správný mág ví, že magie je zrádná a že každá akce má i svou reakci. I naši mágové moc dobře vědí, že hrajete-li si s kouzly, musíte pak čelit jejich následkům, které jsou často velmi ošklivé. To jim ovšem ani v nejmenším nevadí. A proto, rozhodnou-li se mágové jít prozkoumat podzemní rozměry, přečíst nahlas nejstarší zeměplošské zaklínadlo či jinak pokoušet Osud, neexistuje žádná síla, která by je od jejich rozhodnutí mohla odradit.
A tak se může stát, že jednou ráno vstanete a zjistíte, že celý svět je vzhůru nohama, že čas ubíhá pozpátku a že se celá Zeměplocha řítí do záhuby. I nám se to stalo. Zjistili jsme, že po jedné magické nehodě zmizel z přesýpacích hodin života Velké A’Tuin téměř všechen písek. Sešla se celá akademická obec v čele s arcikancléřem a ta rozhodla, že na záchranu želvy bude vysláno několik skupinek těch nejmladších a nejodvážnějších mágů.
Nakonec vše dobře dopadlo. Mágové ve své snaze zachránit Velkou A’Tuin, a tedy i celou Zeměplochu, uspěli. Dokonce získali uznání i samotného patricie města, lorda Venitariho. Na počest úspěchu těchto mágů byla uspořádána hostina a jedlo se a zpívalo dlouho do noci.
29. 8. 2013 © Petr, odborníci Mimoňi