Akce pro učitele fyziky pořádané KDF MFF UK
Pravidelné týdenní semináře na KDF
- Problémy fyzikálního vzdělávání
Pracovní seminář pro pracovníky KDF, učitele z praxe, doktorandy, posluchače a všechny další zájemce. Realizuje se formou referátů hostů, pracovníků KDF, doktorandů, diplomantů na KDF o nejrůznějších problémech týkajících se výuky fyziky a fyzikálního vzdělávání vůbec. Program a další informace.
- Fyzikální panorama
Výběrový seminář, na němž pracovníci fyzikálních kateder MFF prezentují své obory s cílem informovat o jejich šíři záběru, novinkách, trendech, zajímavostech, užitečnosti, i s cílem předvést, jak se dá daný vědní obor poutavě přiblížit i na elementárnější úrovni. Program a další informace.
- Pedagogický seminář
Výběrový seminář, na který jsou zváni zejména odborníci z praxe v oblasti pedagogiky a psychologie. Na semináři je kladen důraz na diskuzi a aktivní práci účastníků. Seminář je primárně určen pro posluchače učitelského studia na MFF UK a dále je otevřen i dalším zájemcům zejména z řad učitelů z praxe. Program a další informace.
Kurzy
- Kurz Pokusy v přírodovědě na 1. stupni ZŠ
Kurz pro vyučující z prvního stupně základních škol zaměřený na praktické provádění jednoduchých fyzikálních pokusů, výrobu pomůcek a metodické pokyny, jak fyzikální témata zařadit do výuky. Součástí kurzu je také fyzikální rozbor pokusů a účastníci se seznámí s tím, jak tato témata přiblížit žákům na 1. stupni ZŠ. Kurz je akreditován MŠMT pod č.j. MSMT-10191/2016-1-382 Další informace.
- Semináře pro učitele fyziky na ZŠ
Semináře jsou pořádány spolu s Odbornou skupinou pro vyučování fyzice na ZŠ při FPS JČMF. Jejich cílem je především výměna zkušeností učitelů fyziky a pomoc jim řešit aktuální otázky fyzikálního vzdělávání na základních školách a nižším stupni víceletých gymnázií. Více informací na stránkách Fyzwebu či zde.
- Úvod do matematických metod využívaných fyzikou
Průpravný kurz k dalším vysokoškolským fyzikálním kurzům. Orientuje se na základní pochopení pojmů funkce, skalár, vektor, limita, derivace a integrál v souvislosti s fyzikou, zejména na dovednost využívat tyto nástroje při řešení základních fyzikálních problémů. Více informací na stránkách kurzu.
- Fyzika mikrosvěta – základy
Jedná se o vzdělávací kurz pořádaný Matematicko-fyzikální fakultou UK v rámci DVPP. Orientuje se na vybrané základní poznatky z fyziky mikrosvěta, tj. z atomové, kvantové, jaderné a částicové fyziky. Kromě výkladu základních konceptů se zaměřuje zejména na vhodné žákovské aktivity do výuky na základní i střední škole. Cílem je, aby účastník získal jednak pochopení základních fyzikálních konceptů a principů z této oblasti fyziky (např. rozměrová a energetická škála, modely atomů, princip duality, relace neurčitosti, kvantová provázanost, spektra, jaderné záření a jeho využití apod.), jednak poznal a prakticky si vyzkoušel náměty na konkrétní aktivity, které může se svými žáky realizovat ve výuce. Více informací na stránkách kurzu.
- Látky a jejich struktura
- Tvorba materiálů byla podpořena z Fondu vzdělávací politiky MŠMT na rok 2020, projekt Podpora zkvalitnění přípravy učitelů matematiky, fyziky a informatiky na MFF UK a z opatření na podporu studijních programů specificky zaměřených na přípravu učitelů s deficitními aprobacemi na nepedagogických fakultách veřejných vysokých škol (2021).
- Brownův pohyb
- Projevy Brownova pohybu
- Fluktuace
- Molární tepelné kapacity plynu
- Náhodná procházka
- Srážky molekul
- Transportní jevy
- Základní poznatky z pravděpodobnosti
- Vlastnosti Maxwellova rozdělení
- Kapaliny
- Rozhraní tří prostředí
- Roztoky
- Dílny Heuréky
Každoroční podzimní setkání učitelů fyziky nejen z České republiky v Náchodě. Další informace o této akci.
- Víkendové semináře Heuréky
Semináře zaměřené na heuristickou metodu výuky fyziky. Více informací o projektu Heuréka naleznete zde. Další informace týkající se konkrétně této akce.
- Jarní Hraštice
Pravidelná každoroční jarní soustředení pro budoucí a současné učitele fyziky. Typicky se zde ze zcela běžných materiálů pomocí jednoduchých nástrojů vyrábějí fyzikální a jiné přístroje, měřidla rozličných veličin nebo se přímo nějaké "tabulkové" hodnoty měří (více viz „Hraštické tabulky”). Práce obvykle probíhá formou malých projektů. Kromě fyziky je vždy připraven i mimoodborný program formou her a podobných aktivit. Další informace o této akci.
Konference
- Veletrh nápadů učitelů fyziky
Veletrh nápadů učitelů fyziky je přehlídkou vlastní tvorby a nápadů učitelů všech stupňů škol, kteří chtějí přiblížit žákům a studentům výuku fyziky experimenty a dalšími tvořivými aktivitami, motivovat je tak pro svůj předmět a umožnit jim fyziku lépe zvládnout a pochopit. Webové stránky konference.
- Science on Stage
KDF participuje na evropském projektu Science on Stage, v němž je zapojeno 29 zemí a který je zaměřen na učitele přírodních věd na středních školách. Jedním z hlavních cílů je vytvářet podmínky pro spolupráci učitelů a středních škol se špičkovými odborníky a vědeckými pracovišti. Neméně důležité je vytváření kontaktů mezi učiteli z různých evropských zemí. Aktuální informace.
Pokusy pro středoškoláky
Převádění fyzikálních pokusů pro střední školy týkající se těchto fyzikálních oborů a témat: mechanika, termika a molekulová fyzika, elektřina a magnetismus, optika, akustika, elektromagnetické vlnění. Další informace.
Elektronické zdroje
- Fyzweb
Portál zaměřený na podporu popularizace fyziky a její výuky nejen na základních a středních školách.
- Supersborník Veletrhu nápadů
Výběr toho nejlepšího z minulých ročníků konference Veletrh nápadů učitelů fyziky (od roku 1997). Ve sborníku naleznete konkrétní návody a náměty na pokusy pro výuku fyziky.
- Sbírka úloh
Sbírka řešených úloh z fyziky. Úlohy jsou určeny zejména pro studenty středních i vysokých škol a jejich vyučující.
- Vzdálená měření
Ve spolupráci s KDF vyvíjí doc. Lustig z KVOF MFF UK vzdálené experimenty, monitorovatelné a řiditelné po internetu. V současné době jsou dostupná tato měření: fotovoltaický jev, řízení vodní hladiny a elektromagnetická indukce.
- TELMAE
Přírodovědný vzdělávací portál.
Pro středoškoláky
Nabídka akcí určená pro jednotlivce z řad středoškolských studentů je zde.Jednorázové akce uskutečněné v minulých letech
- RNDr. Zdeněk Drozd, Ph.D., Ing. Ludvík Němec Fyzikální dílna na koleně, 11. 11. 2010, Olomouc. Seminář pro učitele fyziky.
- RNDr. Zdeněk Drozd, Ph.D. Fyzika na každém kroku, 9. 11. 2010, Třebíč. Seminář pro učitele fyziky.
- RNDr. Dana Mandíková, CSc. Výsledky českých žáků ve výzkumu TIMSS 2007, 15. 6. 2010, Olomouc. Přednáška na konferenci v rámci projektu „Rozvoj profesních kompetencí učitelů fyziky základních a středních škol v Olomouckém kraji“.
- RNDr. Peter Žilavý, Ph. D. "Vzdělávací seminář pro pedagogy přírodovědných předmětů" vzdělávacího programu Svět enegie společnosti ČEZ a.s. Demonstrace fyzikálních experimentů. Proběhlo v následujících městech: Jablonec nad Nisou, Praha (Masná), Chomutov (2x), Nymburk, Liberec.
- RNDr. Peter Žilavý, Ph. D. Gamabeta 2007 pro pedagogy vyučující fyziku Praktický seminář pro učitele fyziky. Proběhlo v následujících městech: Liberec, Hradec Králové, Jihlava, Dukovany, Chomutov.
- RNDr. Peter Žilavý, Ph. D. Experimentální vystoupení v rámci projektů OPVK. Proběhlo v následujících městech: Olomouc, Orlík - Vystrkov.
- RNDr. Peter Žilavý, Ph. D. Pokusy na školách pro žáky a jejich učitele (individuální domluva). Proběhlo v následujících městech: Podbořany, Praha (Sladkovského), Praha (Prosek).
- RNDr. Peter Žilavý, Ph. D. Elektřina a magnetismus v různých podobách, Seminář pro učitele fyziky, Olomouc.
- Další vzdělávání učitelů fyziky mimopražských ZŠ a SŠ
- Další vzdělávání učitelů fyziky pražských ZŠ a SŠ
- Kurzy LDV na portálu Telmae
- Rozvoj výuky přírodovědných a technických předmětů s ohledem na specifika velkoměsta
- Fyzika názorně - otevřená soustava „minikurzů“ pro učitele fyziky základní školy
- Vedení některých kurzů v rámci projektu Rozvoj profesních kompetencí učitelů fyziky základních a středních škol v Olomouckém kraji